ویژگی های فرش هریس-قالیشویی پروانه

ارسال شده در: دسته‌بندی نشده, مطالب | 0

ویژگی های فرش هریس و قالیشویی آن چگونه است؟ این مقاله از کارخانه قالیشویی پروانه (قالیشویی آنلاین) را بخوانید. تا با ویژگی های فرش هریس و قالیشویی آن بیشتر آشنا شوید.

هریس از مراکز مهم فرش بافی آذربایجان شرقی است. که دارای مناطق کوهستانی و رودخانه می باشد. و قالی و فرش آن شهرت جهانی دارد. اکثر بافندگان این ناحیه را زنان و دختران که اصول قالبافی را نسل به نسل حفظ و متنقل کرده اند. قالی یا فرش هریس نوعی فرش ایرانی در منطقه آذربایجان است. که از دیرباز تا کنون بافته می شود. فرش هریس به خطوط شکسته و رنگ و طرح خاص خود که معروف به طرح فرش هریس میباشد، معروف است.

 

اندازه های فرش هریس:

اندازه‌های رایج فرش هریس شامل: ۵/۱×۱، ۴×۳، ۲×۲، ۵/۲×۵/۳، ۳×۲ ۳*۳ متر  می باشد.

رجشمار فرش هریس:

با رجشماره ۱۵ تا ۳۰ به بالا معمولاً رواج دارد. در بخش مرکزی ،فرش هایی با رجشمار ۴۰ به بالا نیز بافته می‌شود.

 

رنگها فرش هریس:

فرش هریس با رنگهای طبیعی مزین می شود. رنگهایی که کاملا از دل طبیعت برخواسته اند. و هر کجا که فرش ها با مواد طبیعی رنگ شوند. پوشش گیاهی منطقه نقش مهم و تعیین کننده ای در رنگبندی فرش آن منطقه خواهد داشت. در فرش هریس رنگ های تیره و تند با  زیبایی خاصی به کار می روند. رنگ هایی که بیشتر در فرش هریس کاربرد دارند. شامل: سرمه ایی تیره، قهوه ایی سیر، قرمز روناسی، مسی، سبز تیره وبنفش زرد و آبی… می باشند.

از مواد طبیعی که در رنگرزی فرش هریس به کار می روند. عبارتند از: روناس، تولوخ کولی، پوست پیاز. قره چوپ (چوب سیاه). نیل کلکته، دوه قولاغی (گوش شتر) ریشه اشگون که در رنگرزی سنتی رایج است. همچنین برای دندانه دادن از سنگ قیناخ، زاج سفید، اکسید آهن و دوغ استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است، دوغ فقط با روناس به کار می‌رود.

طرح ها و نقوش فرش هریس:

کاربرد خطوط هندسی و شکسته در طرحها نیز ناشی از باورها و محیط کوهستانی زندگی در این مناطق است. که الهام بخش طراحان و قالیبافان فرش هریس هستند. طرحهای رایج منطقه عبارتند از: تاجری، صبوری، رزگل، حیاط گل. صمدخان، غلط نقشه (هرنوع طرحی که برای اولین بار ارائه شود. و متداول بازار نباشد، اصطلاحاً غلط نقشه بکار می‌رود.) چلنگری و افشان و …

طرح ترنج در ناحیه هریس، کمتر یک پوده و اغلب دو پوده می باشند. و به شیوه درشت بافت که به هنگام پرداخت پرز آن را بلند می‌چینند. و قالی ضخیمی فراهم می کنند.

قالیشویی فرش هریس:

قالیشویی (شستشوی فرش ) فرش هریس جز قالیشویی های خاص می باشد. همانطور که ذکر شد رنگ اغلب این فرش ها از رنگ های طبیعی می باشد. و هنگام قالیشویی (شستشوی فرش) امکان پخش شدن. رنگها و یا اصطلاحا رنگ قاطی کردن رنگ فرش وجود دارد. و بسیار مهم است که فرش ها قبل از شستشو تثبیت رنگ شوند. و این امر باید توسط یک کارشناس خبره قالیشویی ( شستشوی فرش ) انجام شود. و سپس با شامپو های مخصوص و صنعتی شسته شود. تا پشم های فرش هریس زبر و خشک نشود. پیشنهاد ما برای قالیشویی فرش هریس اعلاشویی ( اعلا شویی ) می باشد. ویژگی های فرش هریس و قالیشویی آن.

توجه: اگر به خدمات قالیشویی ( شستشوی فرش) یا شستشوی مبل و خشکشویی مبلمان و شستشوی پشتی، شستشوی تشک نیاز دارید. به قالیشویی  یا قالیشویی آنلاین مراجعه کنید. و از خدمات اعلاشویی یا اعلا شویی استفاده کنید. تا فرش یا مبلمان شما با دستگاه های مخصوص شسته شود. ویژگی های فرش هریس و قالیشویی آن

مشتریان عزیز در نظر داشته باشید که خدمات آنلاین قالی شویی از قبیل قالیشوییآنلاین و مبل شویی و خشکشویی مبلمان آنلاین با ۲۰% تخفیف ارائه می گردد .ارائه خدمات ما در سراسر تهران صورت می گیرد.

دیدگاهی بنویسید